poniedziałek, 1 lutego 2016

Kobieta pracująca - co się dzieje z ciałem kobiety w ciąży.

O tym, że jesteśmy w ciąży niekiedy można poznać jeszcze zanim zrobimy test ciążowy. Niektóre babcie jak tylko spojrzą na twarz to widzą, że coś jest na rzeczy. Wiele razy mówi się, że kobieta w ciąży wygląda kwitnąco, lub wręcz przeciwnie.Oprócz rosnącego brzuszka w ciele kobiety zmienia się jeszcze wiele rzeczy. Ciało kobiety w okresie ciąży bardzo ciężko pracuje. Stąd też biorą się powszechne dolegliwości.


Wyczerpanie - najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze, ale z własnego doświadczenia wiem, że niektórym kobietom towarzyszy przez cały okres ciąży. Przeciwstawianie się temu nie ma sensu. Organizm po prostu jasno daje do zrozumienia, że jest zmęczony i potrzebuje odpoczynku. Potraktujmy ciążę jako okres błogiego stanu, w którym możemy bez skrupułów wypoczywać i śpijmy do woli. Po jej zakończeniu już nie będzie tego komfortu :-)


Poranne mdłości - zwykle mijają pod koniec pierwszego trymestru. Związane są z hormonami, stresem, nadwrażliwością na niektóre smaki i zapachy oraz spowolnionym procesem trawiennym. Jest kilka sposobów, aby sobie z nimi poradzić m.in. imbir (w każdej postaci), lekkie węglowodany (krakersy, precelki, tosty, solone ciasteczka), które łatwo strawić i którymi powinno zaczynać się dzień, witamina B6 (25 mg trzy razy dziennie uzupełnia braki odżywcze), cola (stary awaryjny sposób walki z mdłościami i wymiotami), cytryna (cierpki smak pomaga niektórym kobietom), herbatki ziołowe (rumianek, mięta, liście maliny), opaski akupresurowe (takie, jak w przypadku choroby morskiej) oraz szeroka gama suplementów (np. Mamma, Prevomit).
Skurcze - macica i więzadła ją podtrzymujące rozciągają się, co może być powodem nieprzyjemnych uczuć.


Bóle głowy - wywołane przez hormony. Przy silnych dolegliwościach można zażyć tabletki z ibuprofenem, jednak najbezpieczniejszy jest po prostu odpoczynek i przyjmowanie dużych ilości płynów.


Częste oddawanie moczu - z jednej strony hormony, z drugiej uciskające pęcherz dziecko, a z trzeciej nerki, które filtrują znacznie większą ilość krwi. To wszystko powoduje, że w ciąży musimy odwiedzać toaletę znacznie częściej niż zazwyczaj. Niestety z biegiem ciąży dolegliwość ta zazwyczaj się nasila. 


Zmieniające się piersi - często pierwszym objawem ciąży są bolesne i powiększone piersi. Dzieje się tak za sprawą hormonów. Zwiększa się też ich ukrwienie, dlatego na skórze można zauważyć większą ilość niebieskich żyłek tworzących siateczkę. Około 10-12 tygodnia bolesność powinna minąć, jednak warto zaopatrzyć się w dobry stanik, odpowiednio większy od dotychczasowego. 


Zaparcia - w ciąży hormony spowalniają pracę jelit, aby maksymalnie wykorzystać wszelkie składniki odżywcze pochodzące z jedzenia. Poza tym rosnąca macica uciska na jelito grube utrudniając wypróżnianie. Pomóc może picie dużej ilości płynów (głównie wody), dieta bogata w błonnik i naturalne środki przeczyszczające (suszone śliwki, suszone warzywa). W ostateczności można poprosić lekarza o środki rozluźniające stolec.


Żylaki i hemoroidy - jedna z najbardziej przykrych przypadłości. Żyły niekiedy nie nadążają z transportowaniem krwi, która gromadzi się w niektórych miejscach. Rosnąca waga kobiety i zmniejszona aktywność fizyczna dodatkowo pogarsza ten efekt. Można sobie pomóc poprzez częste unoszenie nóg, ćwiczenia, nasiadówki i wyciąg z oczaru na hemoroidy, większa ilość przyjmowanego błonnika, który ułatwi wypróżnianie i zmniejszy wysiłek okrężnicy przy przesuwaniu zawartości jelit.


Zawroty głowy i kołatanie serca - w ciąży wzrasta ilość krwi krążącej się w organizmie, przez co serce wykonuje cięższą pracę. Znaczna część tej krwi wędruje do macicy, co może powodować zawroty głowy. Poza tym rosnący płód uciska na żyły wrotne, co może powodować spadek ciśnienia krwi. Utrzymuj poziom nawodnienia i cukru we krwi, aby uniknąć dolegliwości. Pomagać może odpoczywanie na lewym boku, które odciąża ważne naczynia krwionośne.


Ślinotok - ssanie owocu cytrusowego to domowy sposób na powstrzymanie nadprodukcji śliny.


Zmiany nastrojów - ciąża przypomina nieco zespół napięcia przedmiesiączkowego. Hormony i stres powodują, że zmieniamy się w tykającą bombę, która w sekundzie może zmienić nas z pełnej optymizmu kobiety w szlochającą bez powodu, zawiniętą w koc kulkę. Objawy powinny złagodnieć pod koniec pierwszego trymestru, by powrócić przed porodem. Skonsultuj się z lekarzem jeśli wahania nastroju są zbyt intensywne, lub gdy odczuwasz oznaki depresji. 

Zmiany wyglądu skóry - u części kobiet mogą pojawić się wypryski przypominające okres pokwitania. Twarz należy wówczas oczyszczać delikatnym mydłem lub żelem myjącym. Nie należy stosować preparatów przeciwtrądzikowych i przeciwzmarszczkowych, gdyż mogą zawierać składniki uszkadzające płód. Na brzuchu pojawia się ciemna linia (linea nigra), która jest wynikiem zwiększonej pigmentacji skóry w tym miejscu. Również na twarzy mogą pojawić się brązowe plamy. Należy ograniczać ekspozycję na słońce, które wzmaga aktywność melaniny.


Szybszy porost włosów i paznokci - zauważysz, że włosy nie tylko rosną znacznie szybciej, ale także pojawiają się w miejscach, w których do tej pory ich nie było. Zaletą jest to, że jest to okres w życiu, w którym włosy są najpiękniejsze.


Krwawiące, obrzmiałe dziąsła - spowodowane zwiększoną ilością krążącej krwi i zmianami hormonalnymi. Pomóc mogą płukanki, a także delikatne szczotkowanie zębów, w razie konieczności miękką szczoteczką.


Zgaga - w ciąży trawienie przebiega wolniej, a także rozluźnia się zwieracz przełyku, przez co kwas żołądkowy cofa się. Pomagają dostępne w aptece środki zobojętniające, które szybko przynoszą ulgę. W moim przypadku pomagał również imbir oraz migdały. Należy unikać kładzenia się na wznak zaraz po jedzeniu oraz spożywania pikantnych potraw. 


Krwawienie z nosa i opuchnięte śluzówki - spowodowane, a jakżeby inaczej, przez hormony. Przy krwawieniach należy stosować okłady z lodu.


Zespół cieśni nadgarstka - zatrzymująca się w organizmie woda może uciskać na nerwy przebiegające przez nadgarstek. Powoduje to drętwienie i mrowienie dłoni. Objaw ten zniknie po porodzie.

Rozstępy - pojawiają się w miejscach nadmiernego naciagania skóry - na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Niestety są trwałe, dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, która pomoże nam ich uniknąć.


Mózg ciążowy - wiele kobiet ma w okresie ciąży problemy z pamięcią. Ciąża i obowiązki pojawiające się w związku z nią tak bardzo zajmują mózg, że nie ma w nim wiele miejsca na inne rzeczy.

Białe upławy - są nieszkodliwe i służą ochronie szyjki macicy. Jeśli wydzielina zmienia kolor lub zapach skonsultuj się z lekarzem, gdyż może to być oznaka infekcji.


Skurcze w nogach - najczęściej skutek odwodnienia i zatrzymania płynów w organizmie. Rozciągaj i masuj mięśnie by zmniejszyć dolegliwości. Pomóc może także przyjmowanie magnezu.

Obrzęki - zastój wody w organizmie może powodować obrzęki nóg czy dłoni. Może się nagle okazać, że buty, które jeszcze wczoraj były dobre, nagle okazują się za małe, a na palec nie możesz już wcisnąć obrączki. Jeśli obrzękom towarzyszy wzrost ciśnienia krwi - poinformuj o tym lekarza.


Zmiana położenia środka ciężkości - rosnący brzuch i kompensująca to zmiana postawy przesuwają środek ciężkości, co może spowodować, że zaczniesz potykać się o własne nogi. Bądź ostrożna, gdyż upadek może poważnie zaszkodzić Tobie i dziecku.Jak widać ciąża to dla organizmu kobiety ciężka praca 24 godziny na dobę. Jednak większość dolegliwości mija po zakończeniu ciąży. Dlatego głowa do góry, trzeba tylko zacisnąć żeby i przetrwać te 9 miesięcy :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz